صفحه اصلی > آرشیو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

21 مهرماه 1400
به قلم دکتر مجتبی مهترپور - معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان رودان

آیا واکسیناسیون یک انتخاب شخصی است؟

 

ممکن است بعضی بگویند: " افرادی که واکسن نزده اند مشکل خودشان است، خودشان باید نگران باشند و این مشکل بقیه نیست". اما در بخش سلامت رفتارهای زیادی از افراد سر می زند که پیامدهای فراشخصی دارند و ممکنست خانواده، محله و حتی جامعه بزرگی را درگیر پیامدهای رفتار خود بکنند. در واقع این اقدامات عوارض خارجی یا Externality دارند. فرد می تواند با سیگار کشیدن اطرافیان خود را در معرض دود دست دوم و سوم قرار داده و زمینه ساز بیماریهای ریوی و قلبی عروقی آنان گردد. سیگارکشیدن مثالی از عوارض خارجی منفی است. یعنی یک فرد بدون اینکه هزینه ای بابت یک رفتار پرداخته یا دریافت کند از رفتار یک فرد دیگر تاثیر می پذیرد. واکسن زدن مثالی از یک اقدام دارای عارضه خارجی مثبت  است. افراد واکسینه شده بطور غیرمستقیم از سایر افراد در معرض خطر مانند مادران باردار، افراد با ضعف سیستم ایمنی مانند افراد تحت شیمی درمانی، افراد مبتلا به بیماریهای زمینه ای، کودکان زیردوسال و افراد سالخورده محافظت می کنند. همچنین می توانند با قطع زنجیره انتقال ویروس از ظهور واریانتهای جدید جلوگیری کنند.

یکی از پیامدهای میزان پوشش پایین واکسیناسیون میزان بالای بستری بیمارستانی خواهد بود که به گفته مدیر یکی از سازمانهای بیمه گر، هزینه‌های بستری مبتلایان کرونا در بخش دولتی به طور میانگین ۸۶ میلیون ریال تمام می‌شود که ۶ میلیون و ۷۰۰ هزارتومان آن توسط سازمان بیمه پرداخت می‌شود. لازم به ذکر است هزینه های یک بیمار بستری در مراقبتهای ویژه به مراتب بیش از این مقدار است و این یارانه ها از جیب همه مردم تامین می شود. بودجه ای که می تواند به بخش عمرانی و تکمیل پروژه های زیرساختی تخصیص یابد برای خرید داروهای گرانقیمت خارجی، تجهیزات پیشرفته پزشکی در بخش مراقبتهای ویژه هزینه می گردد. از طرف دیگر تولید ناخالص داخلی کشور آسیب دیده است. در کنار آن نباید از تحمیل هزینه بهره وری از دست رفته بدلیل مرگ ناشی از کرونا علی الخصوص در بین گروههای حرفه ای بخش سلامت گذشت. بنا به تایید سازمان جهانی بهداشت واکسیناسیون بعنوان موثرترین اقدام شناخته شده بهداشتی بعد از تامین آب آشامیدنی سالم شناخته می شود.

آیا اکنون که تاثیرات مثبت همه واکسنها در کاهش ابتلا به نوع شدید بیماری، بستری شدن و مرگ به اثبات رسیده است و دولت با اعطای یارانه سنگین و سرمایه گذاری در بخشهای مختلف دیپلماسی، تامین ارز، حمل و نقل، سیستمهای توزیع، تامین نیروی انسانی و تجهیزات پزشکی شرایط واکسیناسیون عمومی را ایجاد کرده است بهتر نیست فقط با حضور در مراکز واکسیناسیون و دریافت واکسن نقش خودمان را در بازگشت به شرایط عادی زندگی ایفا کنیم. همانطور که کشور عزیزمان ایران بدنبال برنامه های ملی و سراسری واکسیناسیون موفقیتهای بزرگی در برنامه های حذف کزاز نوزادی، ریشه کنی فلج اطفال، حذف سرخک و سندروم سرخجه مادرزادی و کنترل بیماری دیفتری داشته است. باید برای حذف یا ریشه کنی این بیماری به کلام امام علی (ع) (یدالله مع الجماعه) مراجعه کنیم که حمایت و پشتیبانی خداوند را در اتحاد و پرهیز از فردگرایی می داند. این اتحاد عقلانی و اخلاقی در ایمنسازی جمعی که مورد حمایت و هدایت رهبری معظم انقلاب اسلامی است در کنار ادامه پیروی از دستورالعمل های بهداشتی مانند پوشیدن ماسک، حفظ فاصله فیزیکی، اجتناب از حضور در تجمعات غیرلزوم و شستشوی دست راه حل خروج از بحرانهای اقتصادی اجتماعی کووید 19 می باشد.

دکترمجتبی مهترپور-معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان رودان


اخبار شبکه بهداشت و درمان شهرستان رودان   https://rnhn.hums.ac.ir/

 


١٣:٤٤ - 1400/07/21    /    شماره : ٢٤٥٠٧    /    تعداد نمایش : ١٥٤خروج