صفحه اصلی > اخبار و اطلاعیه های معاونت 


  چاپ        ارسال به دوست

وقت طلاست، و هر روز فرصتی برای نجات زندگی های بیشتر .... باید بیماری سل را جدی بگیریم

 

به مناسبت 23مهرماه، روز ملّی مبارزه با سل

 

 

به رغم قابل درمان و پیشگیری بودن بیماری سل، برآوردها حاکی از آنست که هنوز در کشور ما، روزانه 30نفر به بیماری سل مبتلا و 3 نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند.

شعار روز جهانی سل: وقت طلاست، و هر روز فرصتی برای نجات زندگی های بیشتر .... باید بیماری سل را جدی بگیریم

Every day counts to save more lives the “clock is ticking”

در حال حاضر یک سوم جمعیت جهان به میکروب سل آلوده آلوده اتد.

  سل بیماری عفونی و درمان پذیری است که از راه تنفس از فردی به فرد دیگر انتقال می یابد.

در حال حاضرتمامی مرگ های ناشی از سل قابل پیشگیری است : در حال حاضر یک سوم جمعیت جهان به میکروب سل آلوده و لذا در خطر ابتلا به بیماری سل قرار دارند و هر ساله حدود ۹ میلیون نفر از این افراد به بیماری سل فعال مبتلا شده و حدود 5/1 میلیون نفر آن ها در اثر این بیماری جان می سپارند

حدود یک چهارم مردم جهان، دچار "سل نهفته" هستند، یعنی با باکتري سل آلوده شده اند ولی هنوز بیمار نشده اند و نمی توانند بیماري را انتقال دهند. 5تا 15درصد از این افراد احتمال دارد در مدت عمرشان به بیماري سل مبتلا شوند.البته در افراد دچار نقص ایمنی، مانند کسانی که HIVمثبت هستند یا سوءتغذیه یا دیابت دارند، یا کسانی که تنباکو مصرف میکنند احتمال ابتلاء به بیماري سل بیشتر است.

در سال 99 میزان بروز کشوری سل ریوی اسمیر خلط مثبت ، 6/3 و در استان هرمزگان 3 در یکصد هزار نفر می باشد. سالانه در استان هرمزگان حدود 200تا 250 نفر بیمار مبتلا به سل شناسایی می شود که 70% از این بیماران مسلولین ریوی با اسمیر خلط مثبت میباشند که خوشبختانه تشخیص به موقع و درمان زودهنگام مانع از انتقال این بیماری به اطرافیان می شود.

عامل بیماری سل باکتری به نام مایکوباکتریوم توبرکولوزیس می باشد. مهم‌ترین منبع عفونت سل، بیماران مبتلا هستند که اگر کنترل و درمان نشوند قادرند به راحتی با سرفه کردن، سخن گفتن یا بیرون انداختن آب دهان، میکروب را در هوا منتشر و به دیگران منتقل کنند. همچنین مصرف شیر و فرآوردههای غذایی حیوانات مبتلا به سل همانسان را به این بیماری مبتلا مي کند.

 بیماري سل به اشکال ریوي و خارج ریوي تقسیم بندي می شود سرفه بیش از 2 و همراه با خلط از نشانه های سل ریوی می باشد: تب، کاهش وزن، کاهش اشتها، بیحالی، عرق کردن شبانه و احساس ضعف عمومی از دیگر نشانه‌های ابتلا به این بیماری است.

   تشخیص این بیماری با انجام آزمایش برروی نمونه خلط بیماران می باشد.

تشخیص و درمان سل در کشور ما بصورت رایگان صورت می گیرد. طول دوره درمان سل حداقل 6ماه است و داروها بصورت روزانه باید مصرف شوند. معمولاً حدود دو هفته بعد از مصرف دارو ،بیماري سرایت نخواهد داشت.

در صورت مصرف منظم دارو در یک بیمار ریوي اسمیر مثبت بیش از %90موارد سل بصورت کامل بهبودمی یابند

در صورتی که دارو ها بصورت منظم مصرف نشوند احتمال شکست درمان و ایجاد سل مقاوم به چند دارو وجود دارد که براي بیمار و جامعه خطر جدي به حساب می آید.

اطرافیان و خصوصاً کودکان زیر 5سالِ درتماس با بیمار مسلول ریوي اسمیر مثبت باید از نظر وجود نشانه هاي بیماري سل بررسی و در صورتی که به بیماري مبتلا نشده اند ، اقدام پیشگیرانه داروئی براي آنها انجام شود.

·حذف" بیماري سل "یعنی میزان بروز کمتر از یک مورد سل در یک میلیون نفر جمعیت( تا سال 205 میلادی)

 برای حذف بیماری کافیست : از آن غافل نمانیم.دانسته هایمان را در مورد آن افزایش داده ، باورهای اشتباهمان را اصلاح کرده وبه آموخته هایمان عمل کنیم

 

 

                                               منبع:راهنمای کشوری مبارزه با سل و سایت معاونت بهداشت وزارت متبوع

 

 


١٨:٠٠ - 1400/07/21    /    شماره : ٢٤٤٨٣    /    تعداد نمایش : ٥٢خروج