صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

تب کریمه کنگو

بسمه تعالیسومین جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی با موضوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF ) در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان رودان با حضور فرماندار ، مدیر شبکه بهداشت و درمان و مسئولین دستگاه های اجرایی شهرستان برگزار شد. در این نشست دکتر حسینی، مدیر شبکه بهداشت گفت: بیماری تب کریمه کنگو یکی از مهم ترین و خطرناک ترین بیماری های مشترک بین انسان و دام می باشد که با توجه به شروع فصل گرما و فعالیت کنه ها شیوع آن گسترده میگردد .

وی از مهمترین راه های پیشگیری این بیماری را ، آموزش و ترویج افراد در معرض خطر، استفاده از حمام ضد کنه برای دام ها و سم پاشی اصولی دامداری ها و همچنین تشدید نظارت بر گوشت قرمز و جلوگیری از کشتار غیرمجاز بیان نمود.

در ادامه سلمان آهسته ، کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماریها و دکتر مرادی ، مسئول اداره دامپزشکی شهرستان ضمن تشریح روند بیماری و نقش کنه ها در انتقال این بیماری ، افزودند : كشتار غير مجاز دام، قاچاق دام هاي آلوده و تماس با دام از جمله راه ها و عوامل انتقال اين بيماري به انسان مي باشد و براي پيشگيري و كنترل اين بيماري بايد نظارت بر كشتارگاه ها و مراكز عرضه گوشت افزايش يابد.

در جمع بندی این جلسه فیصل ضرغامی ، فرماندارشهرستان رودان ، اهمیت کنترل و پیشگیری این بیماری را یاد آور شده و ضمن اظهار تشکر از اهتمام شبکه بهداشت و شبکه دامپزشکی در خصوص پیشگیری از این بیماری، از اعضا کارگروه خواستند که حداکثر تلاش خود را برای پیشگیری از این بیماری به کار ببندند و نهایت همکاری را با شبکه بهداشت و درمان و شبکه دامپزشکی داشته باشند.

در پایان این جلسه مواردی مصوب و به اعضا جهت اجرا ابلاغ شد که مهمترین موارد آن عبارتند از :

برگزاری جلسات آموزشی در مورد این بیماری در روستاها ، برگزاری دوره های بازآموزی برای کلیه پرسنل بهداشتی و درمانی، برگزاری کلاس های آموزشی جهت قصابان و صلاخان . اعلام و ترویج اصول پیشگیری از این بیماری از طریق تریبون نماز جمعه و امامان جماعات شهر و روستاها ،آمادگی بیمارستان امام علی (ع) جهت تامین داروهای مورد نیاز و بخش های بستری ایزوله و ...

 

 

 

 

 

 


٠٧:٤٠ - 1397/03/29    /    شماره : ١١٨٧١    /    تعداد نمایش : ٩٠خروج