صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

کارگاه آموزشی گزش مار و عقرب

 

 

به نام خدا

 

کارگاه آموزشی گزش مار و عقرب ویژه پزشکان مراکز خدمات جامع سلامت شهرستان رودان برگزار شد.

در راستای کنترل و درمان به‌ موقع گزش‌های جانوران زهردار، شبکه بهداشت و درمان شهرستان رودان اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی گزش ، ویژه پزشکان مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی کرد.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان رودان در این کارگاه گفت: بررسی گزارش‌ها نشان می‌دهد که عوامل مختلفی از قبیل نداشتن آگاهی و آموزش کافی در برخورد با آسیب‌ دیدگان و درعین‌حال ناقص بودن اطلاعات درباره خصوصیات زیستی و محدوده انتشار و پراکندگی جغرافیایی جانوران زهردار مثل مار و عقرب این مشکل را به‌صورت مسئله پیچیده‌ای درآورده است، درحالی‌که با کمی توجه و صرف هزینه آموزش و پیشگیری، که در مقایسه با هزینه‌های درمانی، رفت‌وآمد بیماران و تهیه سرم ضد زهر بسیار ناچیز است، می‌توان این مشکل را به میزان محسوسی کاهش داد .

دکتر شب خیز گفت : سالانه 50 هزار مورد گزش با جانوران سمی در کشور گزارش می‌شود که بیشترین آن گزش با مار و عقرب می‌باشد و ایران رتبه سوم جهان در خصوص گزش جانوران سمی را دارد و 90 درصد از گزش‌ها در فصل تابستان اتفاق می‌افتد. وی گفت: کودکان و افرادی که بیماری‌های قلبی عروقی دارند از گروه‌های در معرض خطر با گزش جانوران سمی هستند و مراقبت از این گروه‌ها توسط پزشکان در الویت قرار دارد.

وی افزود : عوامل متعددی در بروز مسمومیت در افراد بیمار مؤثر است که میشود به شدت گزش، گونه، اندازه، میزان دفعات گزش و میزان و مقدار زهر، شرایط میزبان، زمان گزش که شب باشد یا روز، محل نیش نسبت به سر و گردن و همچنین زمان طول کشیده تا رساندن بیمار به بیمارستان اشاره کرد.

در این کارگاه آموزشی 3 ساعته پس از ارایه آموزش های لازم به حاضران ، دکتر شب خیز توصیه هایی برای پیشگیری از عقرب گزیدگی عنوان نمود و گفت : در مناطق پر خطر براي نگهداري زباله از ظرف سرپوشيده يا كيسه ‌زباله استفاده كنيد. حشرات جذب زباله شده و عقرب‌ها جذب حشرات مي‌شوند. چوب و مواد ساختماني را در نزديكي خانه نگهداري نكنيد، چراكه اين مكان‌ها براي زيست عقرب بسيار مطلوب است. قبل از پوشيدن لباس و كفش از نبود عقرب در آن‌ها اطمينان حاصل كنيد. با پاي‌برهنه در انباري و بالأخص هنگام شب، قدم نزنيد. مبلمان و تختخواب را با فاصله از ديوار قرار دهيد ودر مناطق پر خطر از تخت های پایه بلند استفاده کنید .


١٣:٣٠ - 1397/03/30    /    شماره : ١١٨٨٧    /    تعداد نمایش : ١٤٦خروج