صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی
کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی

 

 

 

باسمه تعالی

 

 

 

 

 

کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی با موضوع دخانیات و بیماری های منتقله از آب و غذا در شهرستان رودان برگزار شد

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان رودان ، کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی شهرستان با حضور آقایان نیک طبع معاون فرماندار ، دکتر خجندی مدیرشبکه بهداشت و درمان ، صالحی معاون بهداشتی ، مهندس دورکیش مسئول بهداشت محیط شهرستان و اعضای کارگروه در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار گردید.

در ابتدای این جلسه دکتر خجندی به موضوع مصرف دخانیات در سطح جهان ، کشور و شهرستان رودان اشاره ای نمود وگفت :

شایع ترین نوع اعتیاد و خطرناک ترین آن ، اعتیادبه مواد دخانی می باشد که بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون نفر از جمعیت جهان را درگیر خود ساخته است و متاسفانه سن مصرف دخانیات در بین جوامع رو به کاهش نهاده است بطوری که در آمریکا و اروپا سن مصرف به 16 سالگی و در ایران سن مصرف به 11 سالگی رسیده است .

وی گفت : یکی از مشکلات اصلی بهداشت در زمان حاضر گسترش استفاده از دخانیات در جامعه است که این خود به عنوان یکی از شایع‌ترین عوامل مرگ و میر در جهان شناخته شده است.

دکتر خجندی بیان داشت : مصرف سیگار نوعی اعتیاد است که متاسفانه این مسئله به مرور در جامعه جا افتاده و قابل قبول‌ترین عمل خلاف عرف محسوب می‌شود، این عادت به مصرف سیگار، زمینه‌ساز بروز اعتیاد به مواد مخدر، الکل، فقر، بزهکاری به ویژه در میان جوانان و نوجوانان است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان رودان ابراز داشت : مسئولان تلاش کنند تا به قانون جامع مبارزه با دخانیات پایبند بوده و با اجرایی کردن قانون‌های عدم تبلیغ مواد مخدر، عدم فروش سیگار به افراد کمتر از 18 سال، عدم فروش دخانیات در سوپر مارکت ها ، بخصوص در جوار مراکز آموزشی و مدارس ، مانع مصرف و گرایش بیشتر جوانان به دخانیات در شهرستان شوند.

در ادامه این جلسه مهندس دورکیش مسئول بهداشت محیط شهرستان رودان با توجه به فصل گرما و خطر احتمال شیوع بیماری‌های اسهالی به خصوص التور تا پایان تابستان از مسئولین ادارات آب و فاضلاب شهری و روستایی خواست نظارت های مستمر و بیشتری را در خصوص وضعیت کلر زنی آب و رفع ترکیدگی های شبکه آبرسانی روستایی داشته باشند .

در پایان این جلسه مقرر گردید بازدید مشترکی با حضور شبکه بهداشت ، اتاق اصناف ، اداره صنعت ، معدن و تجارت و اداره اماکن عمومی از سوپر مارکت ها و مراکزی که در نزدیکی اماکن آموزشی و فرهنگی هستند بعمل آید و نسبت به لغو مجوز فروش دخانیات این مراکر اقدام گردد .


٠٧:٥٩ - 1396/04/24    /    شماره : ٨٤٤٧    /    تعداد نمایش : ٢٤٣خروج