صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

روز جهانی هپاتیت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معاون بهداشتی شبکه رودان : هپاتیت B شایعتر و بسیار مسری‏تر از ایدز است.

صالحی ، معاون بهداشتی شبکه رودان به بهانه روز جهانی هپاتیت( 28 ژوئیه ، 6 مرداد) گفت: هپاتیت كلمه‌ای با ریشه ‌لاتین، به معنای التهاب كبد است . این بیماری انواع مختلفی دارد كه شیوه سرایت و انتقال آنها هم متفاوت است. اهمیت این بیماری به این دلیل است که با بی‌توجهی، افراد زیادی به این بیماری دچار شده و ممكن است با عوارض جبران‌ناپذیری روبه‌رو شوند. صالحی با اشاره به اینکه شعار امسال روز جهانی هپاتیت " هپاتیت را حذف کن " می باشد هدف این شعار را تلاش برای فراهم شدن زمینه های لازم برای ریشه کنی این بیماری دانست. معاون بهداشتی شبکه رودان گفت: آنچه در جامعه به عنوان هپاتیت شناخته می‌شود، همین هپاتیت‌های ویروسی هستند. هپاتیت‌های ویروسی سیر حادی دارند به این معنی كه بیمار بسرعت دچار التهاب كبد می‌شود و با علائمی همچون تهوع، استفراغ و درد شكم(در قسمت كبد، بالا و سمت راست شكم) و زردی درگیر خواهد بود. صالحی گفت: هپاتیت ویروسی در اثر ویروسهای مختلفی ایجاد می‏شود كه منجر به تورم كبد می‏شوند. مهمترین انواع هپاتیت ویروسی هپاتیت‏های C, B, A می‏باشند.

  • هپاتیت A

صالحی در مورد هپاتیت A گفت: ویروس این نوع هپاتیت از راه دهان وارد بدن شده و از طریق مدفوع دفع می‌شود. بنابراین عدم رعایت بهداشت یا استفاده از آب و ظروف آلوده، از راه‌های انتقال این بیماری هستند. البته سیر هپاتیت A از دیگر انواع هپاتیت‌های ویروسی سریع‌تر است. در این نوع هپاتیت تب نیز اندكی شدیدتر خواهد بود. صالحی درمورد علایم عفونت با هپاتیت A گفت: فردی كه با هپاتیت A آلوده می‏شود ممكن است هیچ شكایتی نداشته باشد این موضوع بخصوص برای بچه‏ های زیر 2 سال صادق است اما بهر حال، بعضی از آنها علایم شبیه آنفلوآنزا از قبیل خستگی، تهوع، استفراغ و درد در ناحیه كبد دارند. علایمی كه كمتر دیده می‏شوند عبارتند از:ادرار پررنگ، مدفوع سفید رنگ، تب که بیشتر افراد حداكثر ظرف 6 ماه بهبود می‏یابند.

صالحی گفت: تنها با این علائم نمی‌توان هپاتیت را تشخیص داد، بلكه باید آزمایش‌های لازم صورت گیرد تا به طور قطع بیماری تایید شود. باید توجه داشت این نوع بیماری هیچ‌گاه مزمن نشده و آینده بیمار را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

  • هپاتیت B

صالحی با اشاره به اهمیت این نوع هپاتیت در كشور گفت : ویروس هپاتیت B یكی از جدی‏ترین انواع هپاتیت را سبب می‏شود. این بیماری شایعتر و بسیار مسری‏تر از ایدز است. این نوع هپاتیت یکی از مهم‌ترین دلیل سیروز(نارسایی كبد) می باشد . همچنین این حالت می‌تواند دلیلی برای سرطان كبد نیز باشد و در نهایت شیوع زیاد آن در كشور باعث می‌شود اهمیت ویژه‌ای به هپاتیت B داده شود. به همین دلایل واكسیناسیون این بیماری در کشور مورد توجه قرار گرفته است. صالحی در مورد علائم بیماری هپاتیت B می گوید: بیشتر افرادی كه هپاتیت B می‏گیرند علایم و شكایات مشخصی ندارند. اما بعضی افراد علایم شبیه آنفلوآنزا از قبیل: بی‏ اشتهایی، تهوع و استفراغ، تب، ضعف، خستگی و درد شكم خفیف دارند. تنها راه برای كشف افراد مبتلا انجام آزمایش خون است.

صالحی با ذكر راه‌های انتقال بیماری می‌افزاید: تقریباً در یك سوم موارد منشأ عفونت ناشناخته باقی می‏ماند. هپاتیت B برخلاف هپاتیت A از طریق تماس‌های معمولی و ظروف و… منتقل نمی‌شود. بلكه ترشحات و خون آلوده از جمله دلایل انتقال این بیماری هستند. علاوه بر این موارد تماس جنسی و انتقال از مادر به كودك در دوران بارداری نیز از دیگر دلایل انتقال بیماری است. صالحی می‌افزاید: به طور معمول اگر فرد جوان باشد تظاهرات بیماری در او بروز می‌كند. درصد زیادی از این افراد هم به سمت هپاتیت شدید می‌روند؛ یعنی كبد در مقطعی قادر به كار كردن نیست و حتی ممكن است درصدی از افراد دچار كمای كبدی ‌شوند، ولی برخی افراد مانند نوزادان، افراد مسن یا افراد جوانی كه سیستم ایمنی ضعیفی دارند، حالت شدید را نشان نداده و ممكن است به آن توجهی نكنند. این افراد هم در صورت درمان به موقع، بهبود می‌یابند ولی ویروس در بدنشان باقی می‌ماند. درصد زیادی از كسانی كه ویروس هپاتیت B در بدنشان باقی می‌ماند تا آخر عمر ویروس را داشته اما هیچ مشكلی ندارند، ولی می‌توانند آن را به دیگران منتقل كنند. در بدن برخی از این افراد نیز ممكن است پس از سال‌ها ویروس فعال شده و دوباره علائم را نشان دهد. همچنین بارها مشاهده شده است فردی هپاتیت دارد اما بیماری‌اش فعال نیست؛ یعنی تنها با آزمایش مشخص می‌شود كه ویروس هپاتیت در بدنش وجود دارد. پس تا زمانی كه ویروس در بدن فعال نشود، نه دارو لازم است و نه خطری برای فرد ایجاد می‌شود. بنابراین خوب است مردم بدانند اگر ویروس هپاتیت در بدنشان وجود داشت، لزوماً به معنای وجود مشكل نیست. فقط باید تحت نظر پزشك بوده و هر 6 ماه تا 1 سال آزمایش‌های لازم را انجام دهند. صالحی با اشاره به روش‌های درمانی هپاتیت یادآور می‌شود: خوشبختانه هم در مرحله حاد و هم در مرحله مزمن، داروهایی برای این بیماران وجود دارد.

  • هپاتیت C

صالحی با ذكر این نكته كه شیوه انتقال هپاتیت C نیز مانند هپاتیت B است، می‌افزاید: «این دو نوع هپاتیت اندكی با هم تفاوت دارند. یعنی اگر كسی همسرش دچار هپاتیت B باشد، خودش نیز به احتمال زیاد بیماری را خواهد گرفت. اما هپاتیت C كمتر به این شكل است؛ یعنی انتقال آن كندتر است. اما افراد به ندرت در برابر این نوع هپاتیت ایمن می‌شوند چون سیستم ایمنی نمی‌تواند به خوبی ویروس را شناسایی كرده و از بین ببرد. این نوع هپاتیت بیشتر از هپاتیت B مزمن می‌شود و همانند هپاتیت B مزمن، اگر بدون درمان رها شود هپاتیت Cمزمن شانس زیادی برای تبدیل به سیروز، سرطان كبد یا احتمالاً نارسایی كبد را خواهد داشت ولی انتقال این نوع هپاتیت كمتر از نوع B است.

صالحی در مورد راههای انتقال هپاتیت C گفت: راههای ابتلا به هپاتیت C نظیر آنهایی است كه برای هپاتیت B نام برده شد همانند خون یا فرآورده‏های خونی آلوده ، خالكوبی ، اعتیاد تزریقی، بیماران دچار نارسایی كلیوی كه همودیالیز می‏شوند اما باز هم در بیش از یك سوم بیماران راه انتقال هرگز مشخص نمی‏شود.


١٧:٤٢ - 1396/05/09    /    شماره : ٨٦٤٨    /    تعداد نمایش : ٢٧٧خروج