صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

علل و عوارض سوء تغذیه درکودکان

 

 

باسمه تعالی

 

برگزاری جلسه آموزشی با عنوان علل و عوارض سوء تغذیه درکودکان زیر 5 سال

در تاریخ 96/6/14 جلسه آموزشی در خصوص علل و عوارض سوء تغذیه در کودکان زیر 5 سال و بررسی مشکلات مربوط به روستا مهدها با حضور کارشناس امور کودکان اداره بهزیستی سرکار خانم موسوی برای 9 نفر از مدیران و مربیان روستا مهدهای شهرستان در محل سالن الغدیر مرکز جامعه سلامت امام خمینی (ره) شهرستان توسط کارشناس مسئول برنامه کودکان (سرکار خانم فرقانی ) و کارشناس مسئول برنامه تغذیه (سرکار خانم شریف پور ) و کارشناسان بهداشت محیط شهرستان ( خانم ها کریم پور و جمشیدی ) ومسئول آموزش سلامت شهرستان ( سرکار خانم محمودزاده ) برگزار گردید.

سوء تغذیه درکودکان

در ابتدای این جلسه آموزشی سرکار خانم شریف پور بر لزوم تن سنجی صحیح و بموقع کودکان در روستا مهدها ، لزوم اجرای برنامه یک وعده غذای گرم در روستا مهدها و همکاری با کارکنان بهداشتی جهت تشخیص بموقع سوء تغذیه در کودکان تاکید نمودند ، ایشان همچنین اظهار نمودند

اصلاح عادات و ایجاد رفتار تغذیه ای صحیح در کودکان،ارتقا آگاهی خانواده ها در زمینه رشد و تغذیه کودکان ،تامین بخشی از نیازهای تغذیه ای کودکان از طریق ارائه یک وعده غذای گرم در روستا مهد ها ، مستلزم همکاری هرچه بیشتر مدیران و مربیان روستا مهدها و کارکنان مسئول این برنامه در اداره بهزیستی میباشد.

سوء تغذیه درکودکان

ایشان همچنین برلزوم استفاده از منوی غذایی پیشنهادی ارسالی از معاونت محترم بهداشتی استان جهت تهیه وعده غذایی گرم در روستامهدها تاکید نموده و اظهار داشتند که در بازدیدها حتما غذای تهیه شده با این منو کنترل خواهد شد.

در ادامه این جلسه آموزشی کارشناس مسئول برنامه کودکان شهرستان در مورد سوء تغذیه ، انواع ، علائم ، عوارض و درمان آن مطالبی را ارائه نمودند که اهم آن بشرح ذیل میباشد:

  • سوء تغذیه اصطلاحی است که برای بیان حالت کسی که رژیم غذایی نامتعادلی داشته ، بکار میرود . کسی که سوء تغذیه دارد ممکن است غذای خیلی کم یا خیلی زیادی مصرف کند و در هر دو صورت ، در رژیم غذایی اویک یا چند ماده مغذی وجود نداشته است . برخی اوقات ، کودکی که دچار سوء تغذیه است ممکن است طبیعی و سالم بنظر آید به همین دلیل است که بردن آنان نزد پزشک برای معاینه حائز اهمیت است .
  • سوء تغذیه و فقر غذایی باعث بروز بیماریهای گوناگون ، عدم رشد جسمی و روانی کودک ، وقفه در سیر تکاملی ، پیدایش اختلالات گوارشی و کبدی ، قلبی – عروقی ، دستگاه عصبی و ... میگردد.

ایشان همچنین در خصوص حوادث و سوانح در کودکان وچگونگی ایجاد حوادث و راهکارهای پیشگیری از آن خصوصا در محیط مهدکودک ها صحبت نمودند.

در پایان این جلسه آموزشی کارشناسان بهداشت محیط شهرستان در خصوص لزوم ایمنی محیط روستا مهدها ،دارا بودن گواهینامه بهداشت عمومی مدیران ومربیان و گواهی صحت مزاج کودکان تحت پوشش روستا مهدها ، لزوم استفاده ازشبکه عمومی آب ، طبخ غذا در آشپزخانه استاندارد و بهداشتی ، دارا بودن جعبه کمکهای اولیه وایمنی مکان بازی کودکان ، وجود سرویسهای بهداشتی استاندارد در روستا مهد ها تاکید نمودند.

سوء تغذیه درکودکان


٠٨:٢٦ - 1396/06/19    /    شماره : ٩٠٤٧    /    تعداد نمایش : ١٨٥خروج