صفحه اصلی > واحدها > بهداشت محیط > آرشیواخباربهداشت محیط 


  چاپ        ارسال به دوست

روز جهانی بهداشت محیط

بسمه تعالی

همایش بزرگداشت روز جهانی بهداشت محیط در شهرستان رودان برگزار شد .

همایش بزرگداشت روز جهانی بهداشت محیط با موضوع دخانیات و قوانین مواد غذایی با حضور نیک طبع ریاست محترم دادگستری ، دکتر خجندی مدیرشبکه بهداشت و درمان ، محمودی رییس اتاق اصناف ، صالحی معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان ، مهندس دورکیش مسئول واحد بهداشت محیط و جمعی از مسئولین و پرسنل شبکه بهداشت و با حضور بیش از چهارصد نفر از کسبه و اصناف در سالن اجتماعات شیخ طوسی شهرستان رودان برگزار شد .

در ابتدای این مراسم دکتر خجندی مدیر شبکه بهداشت و درمان و ریئس مرکز بهداشت شهرستان رودان ، ضمن خیر مقدم به حاضرین و تبریک این روز ملی به کارشناسان و بازرسین بهداشت محیط، گفت: زحماتی که این عزیزان در عرصه بهداشت محیط می کشند را نمی توان با زبان قاصر قدردانی کرد و با توجه به لمس کردن تجربیات تلخ و شیرین، گامهای شما در جهت ارتقای سلامتی مردم قابل ستایش و ستودنی است. وی در ادامه با اشاره به نقش مهم و انکار ناپذیر بهداشت محیط در حفظ و ارتقا سطح سلامت جامعه به ویژه در بحث بیماری های واگیر و غیرواگیر، معضل ضد ارزش استعمال دخانیات را از چالش های پیش رو در جامعه برشمرد و از همگان خواست برای رسیدن به تعالی و ارتقای سلامت جامعه، سیگار و قلیان ها را که حاوی مواد سرطانزاست از محیط کار و زندگی خود خارج سازند .

مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان رودان ضمن ارائه آمار تکان دهنده از مصرف مواد مخدر و دخانیات در عرصه کشوری و استانی از همه مسئولین خواستند برنامه های مبارزه با مصرف دخانیات و اطلاع‌رسانی در مورد مضرات سیگار و قلیان را به گونه ای تدوین و اجرا کنند که به صورت مستمر ادامه داشته باشد تا سبب تغییر نگرش جامعه در مصرف مواد دخانی شود.

دکتر خجندی طی سخنانی تلاش ها و خواسته های مسئولین بهداشت محیط را در جهت ارتقای سلامت مردم و دسترسی آنها به مواد غذایی، آشامیدنی و بهداشتی سالم را عنوان کرد و حمایت های دستگاه های درگیر در این امر مانند ، قوه قضاییه و دادگستری را باعث دلگرمی مسئولین و کارشناسان بهداشت محیط دانست و حمایت های این نهادها را یکی از دلایل موفقیت بهداشت محیط شهرستان عنوان کرد. سخنران بعدی این مراسم نیک طبع ریاست دادگستری شهرستان رودان بودند که قوانین کلی تهیه و توزیع مواد غذایی از منظر قضایی را برای حاضران ، بخصوص کسبه و اصناف حاضر در سالن شرح دادند . وی میزان مجازات هریک از جرائم تهیه و یا توزیع کالا و مواد غذایی ، آرایشی و بهداشتی غیر مجاز یا تاریخ مصرف گذشته و همچنین عرضه غیرمجاز دخانیات را بیان کردند . وی همچنین با توجه به حساسیت کار پرسنل بهداشت محیط ، رعایت اخلاق حرفه ای و قائل شدن نهایت احترام برای فرد مقابل را از ارزشمندترین اصول کار بیان کرد و عدم رعایت آن را از سوی طرفین موجب برخورد قضایی دانست . وی در پایان سخنرانی به چند سوال قضایی حاضرین نیز پاسخ داد .

در ادامه مراسم مهندس دورکیش مسئول بهداشت محیط شهرستان ، به ارایه گزارش عملکرد یکساله گروه کارشناسان بهداشت محیط پرداخت. مهندس دورکیش نظارت بر آب آشامیدنی، نظارت بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، نظارت بر روند اجرای برنامه مبارزه با دخانیات را از مهمترین فعالیت های واحد بهداشت محیط شهرستان اعلام کرد و گفت : فعالیت های واحد بهداشت محیط نیز هماهنگ و همگام با طرح تحول نظام سلامت در حال انجام و تکاپوست که اهمیت فعالیت های انجام شده در این حیطه و ارتقا و حفظ سلامتی مردم برکسی پوشیده نیست و در نهایت این فعالیت ها، هیچ چیزی با ارزش تر از کسب رضایتمندی پروردگار و سلامت مردم نیست.

شایان ذکر است در پایان مراسم از ده نفر از اصناف نمونه شهرستان با اهدای لوح تقدیر و بنر واحد نمونه بهداشتی برای نصب در محل کسب تجلیل شد. همچنین از تمامی کارشناسان بهداشت محیط شهرستان با اهدای هدایا و لوح تقدیر توسط مسئولین حاضر در سالن تجلیل بعمل آمد.

 


١٠:١٧ - 1395/07/10    /    شماره : ٥٧٩٤    /    تعداد نمایش : ١٤٩٢خروج